08 April 2009

breakfast rant


I'm out of bread. So I had to buy breakfast at the deli in my work building.

My standard fare is at the deli is a bagel with peanut butter...but the nice lady who runs the deli stopped serving peanut butter a while back because of that scare or whatever it was. She's still not selling it.

So, I brought my own jar into the office a couple of weeks ago for mornings such as these.

But I have this problem where I forget to pay attention to how much I'm paying for dinner, or a dress, etc. Enter building deli.

I just realized that I paid $1.29 for a plain toasted bagel...which, by the way, is the SAME PRICE I pay when she puts peanut butter on it. Even with that, it was already a complete rip-off!!

The best part? I only eat half of the bagel. So I essentially paid $1.29 for 1/2 a bagel. And toasted bagels don't "keep".

Isn't a package of SIX bagels something between $2.00 and $3.00 at the grocery?

How does this woman get away with these prices??? Because people like me keep paying them.

So annoyed right now.